ارزیابی عملکرد ورزشکاران

فلسفه انجام کار ما این است که ما کلیه ارزیابی ها را بر روی ورزشکاران انجام می دهیم، اما از نظر ما هر کسی که حرکت می کند ورزشکار است.

با افزایش مشارکت در فعالیت های ورزشی، تعداد ورزشکاران در معرض خطر آسیب افزایش یافته است. طبق گزارش NCCA حدود 182000 آسیب در ورزشکاران از سال 1988 تا 2004 اتفاق افتاده و آسیب های اندام تحتانی در ناحیه زانو و مچ پا بیشترین آسیب ها را به خود اختصاص داده است که این خود هزینه های گزافی را به جامعه و یا باشگاه های حرفه ای تحمیل داشته است. برای پیشگیری از slide07آسیبهای ورزشی داشتن اطلاعات پایه از علوم بیومکانیک، آناتومی، فیزیولوژی و حرکت شناسی امر ضروری است. طبق گزارش مطالعات، فاکتورهای داخلی متنوعی ورزشکاران را مستعد آسیب می سازد. این فاکتورها شامل عدم تناسب قدرت و استقامت عضلات آگونیست و آنتاگونیست، ناهنجاریهای های ساختاری، جنسیت، سطح آمادگی جسمانی پیش از فصل و سابقه آسیب دیدگی می باشد. اخیراً فاکتورهای دیگری شامل کنترل نوروماسکو ر، ناپایداری مرکزی و ایمبا نس های عضلانی نیز از عوامل موثر در آسیب شناخته شده اند. که بیان کننده این واقعیت است که آسیب های رشته های ورزشی با هم متفاوت هستند و بر همین اساس هم ارزیابی هر رشته با رشته دیگر بایستی متفاوت باشد.

با توجه به افزایش وقوع آسیب های ورزشی، امروزه غربالگری پیش از فصل ورزشکاران در ورزش های رقابتی و حرفه ای امری شایع می باشد. غربالگری به منظور پیشگیری از آسیب و همچنین ارتقای راهبردهای اجرا انجام می شود.

اهداف:

در سالهای اخیر دانش بشری رشد و گسترش چشمگیری داشته که علوم ورزشی نیز از این حیث مستثنا نبوده است. در کشورهای پیشرفته از علوم بیومکانیک ورزشی و آسیب شناسی به عنوان ابزاری جهت تقویت عملکرد ورزشکار و حتی استعدادیابی استفاده می نمایند که این امر در جامعه ورزشی ایران مغفول مانده است. در این راستا سیستم ارزیابی استعدادهای ورزشی بر اساس پروتکل های استاندارد بین المللی تحت لیسانس شرکت Spartanova برای اولین بار در ایران مورد استفاده قرار خواهد گرفت. هدف اصلی از اجرای این سیستم بهره گیری از معتبرترین تحقیقات علمی به منظور تبدیل علوم ورزشی و مشخصا بیومکانیک ورزشی به ابزاری کاربردی در جهت ارزیابی دقیق میزان آسیب دیدگی و همچنین پیشگیری از وقوع آسیب در ورزشکاران است. این سیستم در حال حاضر به عنوان یک روش استاندارد در کشورهایی مانند استرالیا، آمریکا، کانادا، آلمان و بلژیک در دست اجرا است.

غربالگری، راهبردی به منظور پیشگیری از آسیب:slide13

مسايل مالی متعاقب آسیب مانند هزینه جراحی و توانبخشی و عوامل روانی اجتماعی، لزوم بکارگیری برنامه های پیشگیری از آسیب را پررنگ تر کرده است. علاوه بر هزینه های مالی، از دست دادن ورزشکار در کل فصل ورزشی و ناتوانی ورزشکار در دراز مدت از عواقب وقوع آسیب می باشد. از آنجایی که آسیب ها باعث می شوند تا ورزشکاران مدت زمان زیادی را دور از ورزش باشند و احتمال اینکه اثرات منفی این آسیبها بصورت دايمی باقی بمانند زیاد است، بنابراین غربالگری ورزشکاران و پیشگیری از این آسیب ها می تواند بسیار پر اهمیت باشد، از این رو کارگروه حاضر با توجه به اینکه همگی از تحصیل کرده های تربیت بدنی در مقاطع دکتری و کارشناسی ارشد می باشند و جزء هیت علمی مراکز معتبر علمی هستند با دارا بودن دانش فنی لازم و همچنین با در اختیار داشتن نرم افزار های بین المللی و ارتباط با مراکز علمی می تواند ارزیابی دقیق و به روزی را در خصوص شناسایی فاکتورهای آسیب زا ارايه نماید. در حال حاضر تنها سیستم نرم افزاری که توانسته است داده های جمع آوری شده ناشی از 1۵ سال کار علمی را به هم ارتباط داده و یک نتیجه گیری کلی برای هر ورزشکار با توجه به متفاوت بودن آسیب ها در رشته های مختلف ورزشی، داشته باشد سیستم SpartaNova است که این نرم افزار یک سیستم استاندارد بین المللی است که در کل دنیا از آن استفاده می شود و مراکز معتبری مانند منتچستر یونایتد و اژاکس از آن حمایت می کنند.

از ویژگی های بسیار مهم این نرم افزار یک ارزیابی دقیق از نحوه عملکرد ورزشکار در طی فواصل زمانی مختلف است که این امکان را فراهم می کند نتیجه و تاثیر تمرینات و یا پروتکل های توانبخشی را روی بدن ورزشکار ملاحظه کرد و بهترین نتیجه حاصل گردد. امید است با استفاده از این روش و نرم افزار استاندارد بتوانیم به مسولین و مربیان و ورزشکاران در اتخاذ تصمیم و استراتژی مناسب به جهت جلوگیری از آسیب دیدگی ورزشکاران و هدر رفتن هزینه تیم و باشگاه کمک شایانی نماییم.

رشته های ورزشیslide08

در حال حاضر این سیستم بر اساس نتایج بدست آمده از تحقیقات معتبر قادر به اندازه گیری فاکتورهای تخصصی در رشته های ورزشی زیر است که می توان پس از این ارزیابی و بر اساس نتایج بدست آمده تمرین های تخصصی ویژه ای را برای ورزشکار طراحی نمود. رشته های ورزشی موجود در نرم افزار شامل:

1- فوتبال

2- والیبال

3- بسکتبال

4- شنا

۵- دوومیدانی

6- هاکی

7- اسکی

8- دوچرخه سواری

9- راگبی

10-گلف

11-سه گانه

12-قابلیت اضافه کردن رشته جدید

یکی از قابلیت های ارزشمند این نرم افزار این است که اگر رشته ورزشی مورد نظر در فهرست فوق نباشد می توان با توجه به ویژگیهای آن رشته ورزشی و بر اساس نظر متخصصین و مربیان آن رشته همچنین بر طبق تحقیقات موجود در آن خصوص تست های مرتبط با آن رشته را ایجاد کرد.